Kıyafetlerimi neden ve ne zaman askıda kurutmalıyım?

Kategori: Uncategorized | 0

Bir giysi kurutucu kullanmaktansa, giysilerin havada kurutulmasının faydalarını düşünün.

Havayla kurutulan giysiler daha az enerji kullanır, bu da paradan tasarruf sağlar ve çevreye daha az etki eder.

Hava ile kurutma, kumaşlarda statik yapışmayı önler.

Bir çamaşır ipinde dışarıda havada kurutma, giysilere taze ve temiz bir koku verir.

Hava ile kurutma, kurutucudaki yıpranma ve aşınmayı azaltarak giysinin ömrünü uzatır.

Çamaşır ipiniz yoksa, çamaşırlarınızı iç mekanda kurutmanın yolları vardır. Yeni başlayanlar için, bir kapalı çamaşır kurutma rafı satın almak isteyebilirsiniz. Bunlar genellikle kullanılmadıklarında katlanırlar, bu nedenle çok kolay ve gizli bir şekilde saklanırlar ve çamaşır odanızı düzenlemenize yardımcı olurlar. Evinizin etrafında, havlu askısı veya duş perdesi gibi kıyafetleri asmak için başka yüzeyler de bulabilirsiniz. Ahşap veya metal gibi ıslandığında eğrilebilecek veya paslanabilecek yüzeylere nemli giysiler asmamaya çalışın. Banyonuzdaki çoğu yüzey su geçirmezdir, bu nedenle giysilerinizi havayla kurutmaya başlamak için iyi bir yerdir.

İlgili: Yerden Tasarruf Sağlayan Bu Tekniklerle Giysileri ve Havluları Doğru Şekilde Katlayın

Giysileri kapalı mekanda kurutmak için ek ipuçları:

Giysileri bir çubuktan asın veya evdeki giysileri hava ile kuruturken bir kurutma rafına düz bir şekilde koyun.

Hava sirkülasyonu ve daha hızlı kurumaya izin vermek için giysileri ayrı tutun.

Daha çabuk kuruması için kıyafetleri bir vantilatörün veya bir havalandırma deliğinin yanına yerleştirin.

Şekillerini korumaya yardımcı olması için kazakları ve diğer esnek giysileri bir kurutma rafına düz bir şekilde yatırın. Eşit şekilde kurumalarına yardımcı olmak için en az bir kez çevirin.

Polar giysileri bir çubuktan kurumaya bırakın.

Sutyenleri bir elbise askısının üzerine örterek havada kurumaya bırakmadan önce sutyen kaplarındaki köpüğü veya dolgu malzemesini yeniden şekillendirin.

Askılarda hava kurumalı kombinezonlar; Giysiler kayma tehlikesiyle karşı karşıyaysa mandal kullanın.

Külotları ve slipleri bel bantlarından askılara tutturun veya havada kuruması için bir kurutma rafına asın.

Bir Çamaşır İpine Nasıl Kıyafet Asmalıyım?

Giysilerinizi ister içeriden ister dışarıdan havayla kurutun, her bir ürün türü, en iyi şekilde görünmesi için belirli bir şekilde asılmalıdır.

Eşofman Altı: Pantolonun iç bacak dikişlerini eşleştirin ve bel aşağı sarkacak şekilde bacakların kenarlarını çizgiye sabitleyin.

Nebu Çift İpli

Gömlekler ve üstler: Gömlekler ve üstler, yan dikişlerde alt etek kısmından çizgiye sabitlenmelidir.

Çoraplar: Çorapları çiftler halinde asın, ayak parmaklarından tutturun ve üst açıklığın aşağı sarkmasına izin verin.

Yatak çarşafları: Çarşafları veya battaniyeleri ikiye katlayın ve her bir ucunu çizgiye sabitleyin. Maksimum kurutma için mümkünse çamaşırlar arasında boşluk bırakın.

Giysileri Kuruturken En İyi Sonuçlar Nasıl Elde Edilir

Giysileri hangi sıcaklıkta kurutacağınızı merak ediyorsanız, kumaş için en iyi olanı yaptığınızdan emin olmak için giysi bakım etiketini kontrol edin. Bazı giysilerin daha düşük bir ısı ayarına ihtiyacı olabilir veya hatta ipte kurutma gerekebilir. Bakım etiketi yoksa, bu önerileri izleyin.

Yıkama sıcaklığını göz önünde bulundurun: Giysilerinizi sıcak suda yıkayabiliyorsanız, genellikle sıcak bir ortamda da kurutulabilirler. Örneğin pamuklu banyo havluları normal sıcak bir ortamda kurutulabilir. 5 pound ağırlığındaki altı banyo havlusu genellikle yaklaşık 40-50 dakikada kurur.

Kalıcı pres kurutucu ayarı: Daha soğuk suda yıkanması gereken ürünler tipik olarak kalıcı bir pres ayarında kurutulmalıdır. Bu ayar, kırışıklıkları önlemeye yardımcı olmak için ısıtmalı kurutma işleminin sonunda bir soğuma döngüsü içerir. 5 kilo ağırlığında olan bol bol pantolon, gömlek, şort ve elbise gibi 12 parçadan oluşan kalıcı bir baskı yükü yaklaşık 30-40 dakikada kurur. Yük boyutu arttıkça kuruma süresi de artar.

Hassas kurutucu ayarı: İç çamaşırların ve diğer hassas öğelerin üzerindeki bakım etiketleri kurutucuya gidebileceğini söylüyorsa, “hassas” ayarı seçtiğinizden emin olun.

Sentetik malzemelerin kurutulması: Makinede kurutulabiliyorsa, Lycra, naylon, akrilik, polyester, viskon veya spandeksden yapılan giysiler ya havada kurutulmalı ya da düşük bir sıcaklıkta makinede kurutulmalıdır.

Kurutucunuzu temizleyin: Kurutucunuzun işini en üst düzeye çıkarmak için, her yüklemeden sonra lif filtresini temizleyin. Ara sıra, dış havalandırma açıklığını kontrol ederek dış mekanda kir ve yapraklar gibi herhangi bir pislik olmadığından emin olun.

Fazla kurutmayın: Pamuklu gömlekler gibi belirli giysilerin fazla kurutulması onlar için zor olabilir ve çekmeye neden olabilir. Pamuklu giysileri nemliyken çıkarmak, asmak ve bir elbise kurutma rafında havada kurutmayı bitirmek en iyisidir.

Küfü önleyin: Kurutucudan hala nemliyken çıkardığınız herhangi bir öğenin, kaldırmadan önce tamamen kurumasına izin verin. Bu, dolaplar ve çekmeceler gibi hava sirkülasyonunun zayıf olduğu bölgelerde küf oluşumunu önlemeye yardımcı olacaktır.

Kırışıklıkları önleyin: Kırışıklıkları önlemeye yardımcı olmak için döngü bittiğinde kıyafetleri hemen kurutucudan çıkarın. Bu mümkün olmadığında, kurutucuyu 10-15 dakika daha çalıştırın, ardından sorunu azaltmak için derhal giysiyi çıkarın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir